Işid maç çıkışı canlı bombayla saldıracaktı


G.SARAY Fenerbahçe derbisinin önce seyircisiz oynanmasına, ardından da ertelenmesine, terör örgütü IŞİD’in eylem tehdidi nedeniyle karar verildiği ortaya çıktı.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından ileri bir tarihe ertelenen derbi maçının çıkışına yönelik IŞİD’in kanlı eylem planı yaptığı belirlendi. IŞİD’in Paris’te 7 noktada yaptığı terör eyleminin bir benzeri İstanbul’da deşifre edildi. Buna göre, Galatasaray-Fenerbahçe derbisi sonrası stattan çıkacak taraftarlar arasında eş zamanlı kanlı eylem planı hazırlandı. İstihbarat ve terör birimlerince, terör örgütü IŞİD’in, taraftarların arasına militanlarını sokarak canlı bomba eylemi ve ardından silahlarla rastgele ateş açarak kaos yaratacak kanlı eylem planladığı ortaya konuldu.

GÜVENLİK TOPLANTILARI

SOMUT istihbarat üzerine derbiyle ilgili güvenlik önlemleri masaya yatırıldı. IŞİD’in hedefinin İstanbul’da yapılması planlanan Nevruz kutlamalarına yönelik olduğu ancak bunların iptal edilmesiyle derbiyi hedef aldığı tespitlerine yer verildi. İçişleri Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü ve İstanbul Emniyeti terör ve istihbarat birimleri bu noktada değerlendirme toplantıları yaptı. Bu toplantıların ardından güvenlik gerekçesiyle maçın önce seyircisiz oynanmasına, sonra da ertelenmesine kararı verildi.

PLAN GAZİANTEP EMİRİ’NDEN

IŞİD’in kanlı eylem planını devreye sokmak için Türkiye’ye 3 canlı bomba eylemcisi gönderdiği, İstanbul içerisindeki militanlarla birlikte bir çok noktada eş zamanlı terör saldırısı planladığı belirlendi. İstanbul’a yönelik kanlı eylem planını ise Ankara’da 102 kişinin hayatını kaybettiği tren garı saldırısının planlayıcısı olan sözde Gaziantep emiri olan “Ebu Ali” kod adlı Yunus Durmaz’ın yaptığı ortaya çıktı.

Ankara’daki saldırıdan aranan ve gıyabında tutuklama kararı verilen Durmaz’ın Suriye’den Türkiye’ye geçiş yaptığı, İstanbul’da olduğu da tespit edildi. Yapılan tüm aramalara rağmen İstanbul’da izine ulaşılamayan Durmaz ile birlikte tespit edilen diğer iki IŞİD militanları ise Hacı Ali Durmaz ve Savaş Yıldız...


SALDIRI DEŞİFRE EDİLMİŞTİ

DURMAZ’ın Gaziantep’teki evine yapılan baskında ele geçirilen dijital verilerde bir çok kanlı eylem planı da deşifre edilmişti. Antalya’da düzenlenen G20 Zirvesi ile 18 ilde 25 noktayı hedef alan saldırı planı ortaya çıkarılmıştı.

IŞİD’in Türkiye’ye yönelik kaos planı olduğu tespiti yapılan bilgilerde terör örgütünün Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, İskenderun ve Mersin’in de aralarında olduğu 19 ildeki 26 noktada yaptığı keşiflere ilişkin notların yer aldığı ortaya çıkmıştı.

DÜNYA ERTELEMEYİ BÖYLE GÖRDÜ

Spor Toto Süper Lig'de bu akşam oynanması gereken Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin güvenlik gerekçesi ile ileri bir tarihe ertelenmesi dünya basınında da yankı buldu.

Birçok önemli haber ajansı, gazete ve TV'nin manşetten verdiği haberlerde, terör endişesinin derbi maçını ertelettiği vurgulandı.

Dünya basınında öne çıkan başlıklar şu şekilde:

BBC: Güvenlik endişesi derbiyi erteletti
The Guardian: Galatasaray-Fenerbahçe maçı olası bir saldırı korkusundan dolayı ertelendi
FOX: Galatasaray-Fenerbahçe derbisi belirtilmemiş tehdit üzerine iptal edildi
CNN: Güvenlik endişesi derbiyi erteletti
Fan Sided: Bomba tehdidi Türk derbisini erteletti
Sky Sport: Galatasaray-Fenerbahçe derbisi İstanbul'da iptal
Bild: Türk derbisi terörün gölgesinde
L'equipe: Terörizm Galatasaray-Fenerbahçe maçını erteletti
Algemeen Dagblad: Türk derbisi son anda ertelendi
ITV: İstanbul derbisinde güvenlik endişesi


KOLTUK KOLTUK BOMBA ARANDI

1200 özel güvenlik görevlisi tribünlere yayıldı, her koltuğun altına bakıldı. Aramalarda en küçük ayrıntı bile atlanmadı ve daha sonra koridorlara geçildi. Polis ekipleri de stat dışında özel eğitimli köpeklerle kontrol yaptı.

ARENA’da yaşanan paniğin ardından büyük bir seferberlik ilan edildi. Stada giren az sayıdaki taraftar büyük uğraşların ardından boşaltılırken özel güvenlik görevlileri devreye girdi.

Tek sıra halinde dizilen tam bin 200 güvenlik görevlisi aynı anda tribünlerin güney kısmından kuzey bölümüne doğru ilerledi. Detaylı bir arama yapan güvenlik görevlileri her koltuğun altına baktı ve şüpheli paket aradı.

SOYUNMA ODALARINDA DA ARAMA

YAPILAN aramaların ardından şüpheli bir duruma rastlanmadı. Bunun üzerine güvenlik görevlileri stadın iç kısımlarına geçti. Koridorları da didik didik arayan güvenlik görevlileri ardından soyunma odalarına geçti. Burada da arama yapan güvenlikler şüpheli bir durum görmedi. Stat dışında ise polisler özel eğitimli köpeklerle bomba araması yaptı.