RÖPORTAJLAR.............................

İŞÇİ GÜNLÜĞÜ

Euro'da tarihi rekor!... Niğde-Bor ve Kırşehir Şeker Fabrikaları satıldı... Doğuş Grubu'ndan bir satış daha... "VER MEHTERİ!"


Euro/TL'de tarihi rekor!

Euro/TL, 4.9794 seviyesine kadar yükselerek zirve yaptı. Dolar kuru 4.0540'tan işlem görüyor.

Cuma günü 4.9774 ile rekor kıran Euro/TL, haftaya yeni rekorla başladı. Euro, bu sabah 4.9794 seviyesine kadar yükseldi.

Öte yandan sabah ilk işlemlerde düşüş yönünde hareket eden ve 4.0352'ye kadar inen dolar/TL de yeniden yükselişe geçti. Dolar kuru aynı dakikalarda 4.0540'ta yer aldı.

Dünya'nın aktardığına göre, dolar/TL, geçen haftanın son işlem gününde 4.0664 ile tüm zamanların zirvesini görmüştü.

Diğer taraftan bir rekor da 4.5212 ile döviz sepetinde gerçekleşti.

Dolar endeksi ise 89.86 seviyesinde yer alıyor.


Niğde-Bor ve Kırşehir Şeker Fabrikaları satıldı

Niğde-Bor Şeker Fabrikası satıldı. Satış ihalesini, 336 Milyon TL bedelle Doğuş Yiyecek İçecek kazandı. Kırşehir Şeker Fabrikası ihalesini ise 330 milyon bedelle Tutgu Gıda aldı.

Niğde Bor şeker fabrikasının satışı için bugün ihale yapıldı. Niğde-Bor Şeker Fabrikası satıldı. İhalenin açık artırma bölümünde Doğuş Çay ile Kayseri Şeker yarıştı. En yüksek teklifi 336 milyon lirayla Doğuş Çay verdi. Kayseri Şeker ihaleden çekildi. 

Satış ihalesini, 336 Milyon TL bedelle Doğuş Yiyecek İçecek kazandı.

Doğuş Yiyecek-İçecek bünyesinde Doğuş Çay, Patos, Çerezos, Cipso gibi markalar bulunuyor.

KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKASI DA SATILDI

Kırşehir Şeker Fabrikasının satışı için yapılan ihaleye; Doğuş Yiyecek İçecek, Yılmaz Çağlayan Oğulları Un Sanayi, Safi Katı Yakıt Sanayi, Kayseri Şeker Fabrikaları, Mutlucan Tuz, Tutgu Gıda, Albayrak Turizm Seyahat, Fernas İnşaat, Bergiz İnşaat, Eksim Yatırım Holding ve Çağlayanlar Enerji firmaları katıldı.

Kırşehir Şeker Fabrikası'nı, 330 milyon bedelle Tutgu Gıda aldı.

CHP'DEN TEPKİ

İhaleyi, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve bir grup milletvekili de takip etti. CHP'li milletvekilleri bir süre sonra satışa tepki göstererek salondan ayrıldı.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "Bu kurul ne yazık ki ülkenin en önemli kaynaklarını peşkeş çekmeye gelmiştir. Toplumdan haberdar edilmeden baskın bir ihaleyle size ait olmayan bu kaynakları satma hakkınız yoktur. Sizler satıcılar, sizler alıcılar bu ülkeye, bu ülkenin kaynaklarına ihanet etme hakkınız yoktur. Protesto ediyoruz. Şeker fabrikalarının satışına itiraz ediyoruz. Bunu yapmak ülkeye hainliktir" dedi.

Veli Ağbaba ise, "Bu maalesef şekerin idamıdır. Şeker milletindir, sizin değildir. 2019 da bilin ki bunu kamulaştıracağız" diye konuştu.

CHP'li milletvekilleri daha sonra, 'Şeker vatandır, vatan satılmaz' diye slogan atıp salonu terk etti. İhaleye ise bir süre ara verildi.

Bu arada CHP'li Ağbaba, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı çıkışında yaptığı açıklamasında, bu satışı savunan bir kişinin dahi olmadığını söyleyerek, "Bu yapılan şey hukuksuzdur. Bu satışın gerçekleşmesi milletle dalga geçmektir" diye konuştu.


Doğuş Grubu'ndan bir satış daha

Banka borçlarını yapılandırma haberleri ile gündemde olan ve son olarak İzmir İstinye Park'taki hisselerini ortajı Orjin Grup'a devreden Doğuş Holding'ten bir satış haberi daha geldi

Konuya yakın iki kaynağın Bloomberg'e verdiği bilgiye göre Singapur devlet fonu Temasek, Doğuş Restaurant Entertainment and Management’tan (D.Ream) hisse devraldı.

Bir kaynağa göre şirketin yüzde 20’si 1,2 milyar dolar değerleme üzerinden yaklaşık 240 milyon dolara satıldı.

Temasek’in sözcüsü Paul Ewing-Chow satışı doğrularken oran ve tutar konusunda yorum yapmadı.

Doğuş Grubu'nun, İzmir’de Üçkuyular’da inşaatı süren AVM'nin hisselerini ortağı Orjin Grup’a devrederek bu yatırımdan ayrıldığı da belirtilmişti.

Hiç yorum yok